Przedszkole Sióstr Służebniczek w Tarchominie
„Przez Maryję – do Jezusa”
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
nazywane potocznie
SŁUŻEBNICZKI STAROWIEJSKIE
„MIŁOŚĆ I PROSTOTA to najważniejsze cechy duchowości służebniczek, które moc do życia według rad ewangelicznych oraz codziennej służby potrzebującym, czerpią z Eucharystii“- Konstytucje Zgromadzenia.
Zgodnie z duchem Założyciela właściwym celem zgromadzenia jest: z miłości do Boga i na wzór Jezusa Chrystusa – służenie bliźnim najbardziej potrzebującym pomocy, duchowej czy materialnej, zwłaszcza dzieciom, ubogim i chorym.
Patron
Pochodził z Grabonoga (Wielkopolska) z rodziny ziemiańskiej, głęboko religijnej i patriotycznej. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania humanistyczne i zdolności literackie.
W latach 1832-1838 z przerwami, studiował na uniwersytetach we Wrocławiu i Berlinie. Uczestniczył w wykładach z dziedziny literatury, języków słowiańskich, filozofii i psychologii. W czasie studiów rozpoczął działalność literacką i już wtedy współpracował ze znanymi ludźmi ze świata kultury.
Ze względu na chorobę płuc musiał przerwać studia i dobrze zapowiadająca się karierę literacką. Po powrocie do Grabonoga w 1838 r. poświęcił się pracy charytatywnej i społecznej, koncentrując swe zainteresowania na trzech dziedzinach: oświaty ludu wiejskiego, wychowania i miłosierdzia. W 1849 r. podczas trwającej w Wielkopolsce epidemii cholery, w domu Kasyna Gostyńskiego zorganizował szpital, ochronkę i sierociniec dla dzieci. Dzięki tej działalności poznał całą nędzę materialną i moralną ludu wiejskiego. Pragnął jej zaradzić, zwłaszcza poprzez tworzenie ochronek i włączenie do służby w nich wiejskich dziewcząt. W 1850 r. założył pierwszą ochronkę wiejską w Podrzeczu k. Gostynia. Wydarzenie to uważa się za początek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi.
Bojanowski kładł nacisk na wychowanie integralne dzieci i ludu w kontekście przeżywania i przyswajania przez osobę i wspólnotę wartości religijnych i kulturowych pielęgnowanych przez naród. Przedmiotem jego szczególnej troski i dociekań stała się sprawa wczesnego wychowania dziecka, które stanowiło podstawę pełnego rozwoju jego osobowości.
Stworzył spójny i dynamiczny system wychowania dziecka, określił wszystkie jego elementy i brał udział we wprowadzaniu ich w życie. Sformułował jasno cele i wskazał konkretne zadania wychowawcze, uczył posługiwania się metodami i technikami oddziaływania wychowawczego oraz dobierania najbardziej odpowiednich form organizacyjnych. Ze swoją wizją wychowania i nowatorskimi rozwiązaniami organizacyjnymi wpisał się w nurt rodzącej się w XIX w. pedagogiki wieku przedszkolnego. Jego koncepcja pedagogiczna do dziś realizowana jest przez Służebniczki oraz stanowi inspirację i podstawę do konstruowania programów integralnego wychowania dziecka w wieku przedszkolnym.
W oczach Edmunda Bojanowskiego dziecko to osoba u progu własnego rozwoju, otwarta na wartości, zdolna żyć według wymagań miłości i wolności, ucząca się odpowiedzialności za siebie i innych. Dziecko jest proste, tzn. prawdziwe, a więc jest w nim „zgodność treści z formą, zgodność ducha z jego zewnętrznym objawem”.
Edmund Bojanowski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II i jest patronem naszego przedszkola.
"...Dzieci nie słowem,
lecz życiem uczyć trzeba
jak żyć mają..."
XVI wieczny Dworek Ossolińskich w którym mieścił się pierwotnie Zakład Wychowawczy Fundacji im. Ojca św. Piusa XI – filia Zakładu w Chotomowie.
Historia Przedszkola
P. Felicja Kiślańska, żona śp. Wł. Kiślańskiego – dobrodzieja Fundacji, ks. Prałat St. Ugniewski i ks. Prymas St. Wyszyński w drodze na uroczystość poświęcenia.
22.05.1958r.
Historia Przedszkola
Ks. Prymas St. Wyszyński poświecił dworek, w którym zamieszkały siostry z dziećmi w wieku przedszkolnym z Domu Dziecka w Chotomowie.
Pałac Mostowskich, w którym wkrótce zamieszkały dzieci z Zakładu Wychowawczego. Potem powstało tutaj przedszkole tygodniowe i dzienne dla dzieci okolicznych mieszkańców Tarchomina do 1974 roku.
Historia Przedszkola
Dzieci z siostrami w Pałacu przed portretem dobrodzieja śp. Wł. Kiślańskiego – fundatora na rzecz Fundacji.