PIĄTEK, 16.04

WITAM SERDECZNIE W OSTATNIM DNIU NASZYCH SPOTKAŃ

1. Na początek proponuję KATECHEZĘ.

Niedziela, którą będziemy przeżywali jest Niedzielą Biblijną dlatego kilka informacji na temat Pisma Świętego. Posłuchajcie opowiadania- „Pismo Święte – list od Boga”.

Dzisiaj w przedszkolu siostra opowiedziała dzieciom niezwykłą historię o tym, że dawno temu, kiedy Jezus chodził po ziemi i nauczał, rodzice przyprowadzali do Niego swoje dzieci, które chciały być blisko Jezusa. Siostra powiedziała, że tę historię można przeczytać w liście, jaki Bóg zostawił ludziom, i pokazała dzieciom grubą księgę. – Ale przecież to jest książka – zauważył Kacper. – Tak – powiedziała siostra – Bóg ma tak dużo do powiedzenia ludziom, że nie zmieściło się to w krótkim liście. Dał nam więc bardzo gruby list, który nazywamy Pismem Świętym. Wszystkie dzieci były bardzo ciekawe, co jeszcze Bóg przekazał w swoim liście. Siostra pozwoliła każdemu potrzymać księgę i zajrzeć do środka, ale nikt z przedszkolaków nie umiał jeszcze czytać. Siostra poradziła więc dzieciom, aby poprosiły w domu rodziców o przeczytanie fragmentu Pisma Świętego. Gdy tylko Julka wróciła do domu od razu zapytała tatę: – Tatusiu, czy my mamy w domu Pismo Święte? – Oczywiście – odpowiedział tata – stoi na półce, obok innych książek. Przynieś je, na pewno bez problemu je znajdziesz. Dziewczynka pobiegła szybko do pokoju i bez trudu poznała grubą księgę, podobną do tej, jaką pokazywała siostra w przedszkolu. Kiedy ją przyniosła, tata wziął Julkę na kolana i otworzył księgę. Była trochę zniszczona, tak jakby ktoś wiele razy ją czytał. – To jest niezwykła księga – tłumaczył tata – ponieważ sam Bóg przekazuje w niej swoje słowo, ważne wiadomości, jakie ma dla nas. Julka od razu poprosiła tatę, aby jej coś przeczytał. Tata odczytał ten sam fragment o Jezusie i dzieciach, o którym mówiła siostra w przedszkolu. Tata powiedział jeszcze, że nie tylko w domu i w przedszkolu można usłyszeć fragmenty Pisma Świętego. Również w kościele podczas Mszy Świętej czyta je ksiądz albo ministrant. Wieczorem podczas modlitwy Julka podziękowała Bogu za list, który napisał do wszystkich ludzi. Poprosiła Go też, aby mogła jak najszybciej nauczyć się czytać, bo bardzo chciała poznać inne historie, które są opisane w Piśmie Świętym.

– Jak nazywa się księga, którą Bóg dał ludziom?

– Co tata opowiedział Julce o tej księdze?

– Gdzie możemy usłyszeć fragmenty Pisma Świętego?

W Piśmie Świętym zwanym też Biblią opisane są wydarzenia związane z Panem Jezusem, Jego narodzeniem, dorastaniem w Nazarecie, cudami i nauczaniem ludzi, Jego męką i Zmartwychwstaniem. Ta część Pisma Świętego nazywa się Nowym Testamentem. Historie, które wydarzyły się zanim urodził się Pan Jezus to historie zawarte w części, która nazywa się Stary Testament. Tam znajdziemy opisy stworzenia świata, historie o Arce Noego, o Mojżeszu, o Dawidzie, który pokonał Goliata i jeszcze o wielu innych bohaterach biblijnych.

Zachęcam serdecznie do przeczytania dzieciom wybranego fragmentu Pisma Świętego. Po przeczytaniu fragmentu zachęcam do rozmowy na jego temat i zastanowienia się z dziećmi: co ważnego w tym fragmencie Bóg chce nam powiedzieć.

– Pokolorujcie obrazek-  czytaj biblię i posłuchajcie piosenki :

1. Jako utrwalenie poznanych w tym tygodniu zwierząt proponuję rozwiązanie zagadek wzrokowo- słuchowych „Zagadkowe zoo”

1. A teraz „Masażyk” – proponuję wykonanie masażyku relaksującego (rodzic-dziecku, dziecko-rodzicowi, rodzeństwu, misiowi).

Afrykańskie słońce mocno w plecy piecze (rysowanie koła).

Nasz dżip po pustynnym piasku wolno jedzie (rysowanie dwóch małych kół).

Wtem widzimy słonia, który wolno człapie (naśladowanie palcami chodu słonia).

Przy palmie siedzi małpa  po głowie się drapie (drapanie).

A ja  przytulam się mocno do mojego taty (gest objęcia opiekuna).

Bo właśnie biegną do nas ogromne żyrafy (uderzanie delikatnie pięściami).

Wtem burza piaskowa niebo przesłoniła (rysowanie chmur).

Cała rodzinka w namiocie się skryła. (rysowanie trójkąta).

1. Na koniec praca plastyczna do wyboru:  maska małpki    Dla chętnych- nauka rysowania afrykańskich zwierząt. Latwe_rysowanie

MIŁEJ ZABAWY. SZCZĘŚĆ BOŻE

s. Dorota