ŚRODA, 7.04

Moi Drodzy, witam Was w kolejnym dniu.

Dziś będzie trochę matematycznie, ale nie tylko….

  1. Poniżej wymyśliłam kilka zadań do rozwiązania. Przygotujcie emblematy kwiatów   KwiatkiNaRabatkach (1)   lub jakieś zastępcze liczmany, np: klocki, patyczki, kredki, samochodziki…. Posłuchajcie zagadki, ułóżcie liczmany zgodnie z treścią i podajcie odpowiedź. Ułóżcie także działanie z wydrukowanych cyfr lub, jeśli potraficie zapisać pisane cyfry, zapiszcie działanie na kartce papieru.
  • Przykład: Na rabatce, rosły trzy tulipany i dwa krokusy. Oblicz, ile kwiatów rosło na rabatce.

♥ ♥ ♥        ♦ ♦

   3     +      2        =      5

Na rabatce rosło 5 kwiatów.

  • Zosia na rabatce posadziła pachnące kwiatki. Ma cztery hiacynty i trzy tulipany. Powiedz, ile kwiatów posadziła Zosia na grządce.
  • Na rabatce rosło siedem żonkili pięknych jak słońce. Przyszła Kasia i trzy zerwała, bo bukiet piękny zrobić chciała. Ile żonkili teraz rośnie na grządce?
  • Na rabatce rosło osiem przebiśniegów. Powiał silny wiatr i złamał cztery. Ile teraz przebiśniegów rośnie na grządce?

Teraz sami wymyślcie zadanie dla Rodziców.

Skoro potraficie już układać działania do zadań, to teraz wymyślcie zadanie do działania czyli treść, która będzie pasować do poniższych zapisów matematycznych.

4+ 5 = 9

3+3+6 =

7-3=

5+2+4=

6-1=

14 – 4 – 3=

2. „Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie
pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się
mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.”

-Odpowiedzcie na pytania:
• kto zaopiekował się ziarenkiem? (ogrodnik)
• co zrobiło ziarenko w ziemi? (spało w ziemi)
• dlaczego się rozzłościło? (ogrodnik podlał ziemię)
•co zrobiło ze złości? (nadymało się i pęczniało tak mocno, aż pękło)• co pojawiło się w miejscu pęknięcia? (mały, biały kiełek)
• co wyrosło z ziarenka? (piękny, kolorowy kwiat)

Zapamiętajcie, że roślinom do życia potrzebna jest: woda, słońce, ciepło i ziemia.

(47) AGI BAGI opowie Wam o… – Jak rosną rośliny? – YouTube

3. Wytnijcie, pokolorujcie, ułóżcie i starannie przyklejcie historyjkę obrazkową.

historyjka-obrazkowa-9b

A może opowiecie jak rozwija się roślina na podstawie obrazków?

ZZyciaRosliny1

4. A teraz przy wiosennych rytmach poćwiczmy całe ciało 🙂

Zaglądam często do naszej grupowej skrzynki mailowej i czekam na Wasze prace i wieści o Was. Pa, pa, pozdrawiam s. Marta

Do jutra…. Z Panem Bogiem