PIĄTEK 9.04.

Witam Was moi Drodzy. Oto co przygotowałam dla Was na dzisiejszy dzień:

1. Zacznijcie od gimnastyki. Możecie podzielić sobie na dwie części.

2.  Jak zbudowany jest kwiat?

Posłuchajcie wierszyka. Wytnijcie części kwiatu i ułóżcie prawidłowo, doklejcie napisy.

Bo przedszkolak każdy wie,
z czego kwiatek składa się.
Najpierw ko – (rzeń) i ło – (dyga),
co zielone li – (stki) dźwiga.
A na końcu piękny (kwiat) –
i ładniejszy jest już świat.

• korzeń – przytwierdzenie rośliny do podłoża, pobieranie wody i soli mineralnych
  • łodyga – łączy części rośliny, przekazuje wodę i sole mineralne do liści, a z powrotem – substancje odżywcze
  • liście – pobierają promieniowanie słoneczne, dzięki któremu pełnią funkcje odżywcze
  • kwiat – służy do wabienia owadów i rozmnażania, a także do ozdoby

budowa kwiatu – napisy

3. A teraz zabawa ruchowa „Nasionka”. Rodzice przeczytają wam opowiastkę, a wy na tle muzyki słuchajcie i pokazujcie.

Jesteście teraz małymi nasionkami, które znajdują się w ziemi. Jest wam ciepło. Jest tu cicho i ciemno (dzieci leżą na dywanie zwinięte w kłębek z zamkniętymi oczami). Spadł na was delikatny deszczyk, powoli zaczyna wam brakować miejsca w skorupce, robi się wam za ciasno w malutkiej skorupce (dzieci nadal leżą na dywanie, powoli prostują ręce i nogi). Teraz poświeciło na Was słoneczko, jest Wam ciepło i miło, znowu rośniecie i rośniecie (dzieci na początku kucają, następnie powoli wstają). Z malutkich nasionek wyrastają piękne kwiaty, które próbują sięgnąć nieba (dzieci wstają, podnoszą ręce wysoko do góry, wyciągają się).

4. Czas na pracę plastyczną. Ponieważ wasza inwencja twórcza jest ogromna, więc proponuję, abyście wykonali dowolny wiosenny kwiat z wyciętych kolorowych figur geometrycznych. Zaprojektujcie swoją własną geometryczną rabatkę, do której użyjecie prostokątów, kwadratów, trójkątów, kół i kółeczek oraz innych figur.

Poniżej zamieszczam także trzy inne propozycje na wykonanie wiosennych kwiatów, gdyby ktoś miał gorszy dzień i potrzebował jakiegoś pomysłu czy podpowiedzi. Ważne, by był kwiat.