DZIEŃ DOBRY!

DZIŚ PROPONUJĘ KILKA ZABAW Z KARTKĄ PAPIERU

1. Zachęcam do obejrzenia filmu z którego dzieci dowiedzą się:
Dlaczego liście jesienią są kolorowe?
Po co samolot ma skrzydła?

Jak powstaje papier?

https://www.youtube.com/watch?v=-syVkvEKaqw

2. Gimnastyka z kartką papieru i nie tylko:

Odbierz kartę – dziecko leży na plecach, rodzic siedzi za jego głową i trzyma w ręku kartkę. Zadaniem dziecka jest odebrać od rodzica kartkę za pomocą swoich nóg (przerzuca nogi za głowę i łapie nimi kartkę).

Przeskocz kartę – na podłodze rozkładamy kilka kartek tak aby między nimi były odstępy ok 30 cm. Zadaniem dziecka jest przeskoczyć obunóż po kolei przez każdą kartkę tak aby na żadną nie nadepnąć.

Stań na kartce - dziecko staje na kartce raz lewą a raz prawą nogą i stoi tak chwilę utrzymując równowagę (można dodatkowo włączyć element liczenia aby sprawdzić na której nodze dłużej utrzymało równowagę).

Kartka na głowie – dziecko kładzie sobie kartkę na głowie i wykonuje kilka poleceń: podejdź do ściany, obróć się, zrób przysiad (cały czas musi uważać aby kartka nie spadła mu z głowy).

W księgarni – dziecko kładzie się na boku na dywanie. Na hasło: Książki się otwierają – przechodzi do leżenia na wznak, wyciągając na boki wyprostowane ręce i nogi; Kartki się przewracają – klaszcze w dłonie; Książki się zamykają – dziecko powraca do pozycji wyjściowej; Książki stoją na regale – dziecko przechodzi do stania na baczność.

W bibliotece – dziecko wykonuje skok do góry z jednoczesnym uniesieniem rąk (tak jakby chciało dosięgnąć najwyższej półki)

Drewniany bal – zabawa relaksacyjna – rodzic na podłodze rozkłada koc. Następnie dziecko kładzie się na kocu i się nie rusza, a rodzic obraca je tak, by zawijać je jak „naleśnik”.

 

3. Dla miłośników ugniatania i lepienia podaję przepis na prostą masę papierową:

  • Ok ½ rolki papieru toaletowego drzemy na drobne kawałki
  • Do oddzielnej miski wsypujemy ½ szklanki mąki
  • Wlewamy szklankę wody
  • Dokładnie ze sobą mieszamy
  • Dodajemy stopniowo kawałki papieru toaletowego i dalej mieszamy aż powstanie masa
  • Można z niej lepić figurki a następnie pomalować farbami lub po prostu bawić się
    w ugniatanie.

Cały proces wykonania ilustruje film https://www.youtube.com/watch?v=oQmwoRWIXZE

Masa jest tak prosta, że dziecko może ją wykonać praktycznie samo przy niewielkiej asyście osoby dorosłej a przy okazji można poćwiczyć matematykę:

  • Zamiast odmierzać ½ szklanki mąki można zważyć 60 g (np. dosypując po łyżce i przy okazji liczyć ilość łyżek)
  • Zamiast szklanki wody można za pomocą naczynia z podziałką odmierzyć 250 ml (dziecko nie musi jeszcze wszystkiego rozumieć ważne aby nabywało nowe doświadczenia)

4. A może ktoś chciałby zrobić własnoręcznie kartkę papieru? Ten proces wymaga już większego dozoru rodzica i zajmuje więcej czasu. Przypominam, że wszystkie zamieszczane przez nas materiały to tylko propozycje do wykorzystania według możliwości i zainteresowań. Pod linkiem Warsztaty czerpania papieru https://www.youtube.com/watch?v=RkgO40GjxE8

5. Zabawa matematyczna Policz książki. 

obrazki do zabawy matematycznej

Obrazki można wydrukować i porozcinać. Odpowiednią cyfrę pod książkami dziecko może pokolorować lub przypiąć do niej klamerkę do bielizny. Jeśli Państwo nie macie możliwości wydrukowania wystarczy obrazki wyświetlić dziecku na ekranie i poprosić aby wskazało cyfrę odpowiadającą liczbie książek ile to książek?

ZYCZĘ UDANEJ ZABAWY!

p. Monika

Logowanie

Więcej o nas

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przyjęło duchowość maryjną, jako swój styl realizacji chrześcijaństwa.

W życiu Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego Maryja zawsze zajmowała szczególne miejsce.

Maryi poświęcił założone Zgromadzenie. Hasło: «Oto ja służebnica Pańska...» wyraźnie wskazuje na wyróżniającą Służebniczki wartość, jaką jest służba.

"Jako Służebniczki Najświętszej Maryi Panny uczymy się tak jak Ona przez kontemplację tajemnic Chrystusa i Jego życia, każdego dnia odpowiadać na wezwanie Boże do współpracy w dziele zbawienia, śpiesząc z posługą do ludzi...".

Służba to racja, dla której Zgromadzenie istnieje i przez którą kształtuje swoją duchowość, jest ona wyrazem osobiście zaakceptowanej i przeżywanej służby najpierw przez samego Założyciela, a następnie - konsekwentnie - wszystkich sióstr.

W służbie całe Zgromadzenie oraz każda poszczególna siostra dostrzega swą osobistą wartość. Właśnie ta wartość przyczyniła się do wykształtowania takiej formy życia społecznego, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Służebniczek.

Troszczymy się o przyszłość Twojego dziecka