WITAM RODZICÓW I DZIECI!

NASZ KOLEJNY WSPÓLNY TYDZIEŃ PROPONUJĘ ROZPOCZĄĆ OD ZAGADKI
(to już taka mała tradycja)

Co to jest?

Choć nie ma zamka ani kluczyka
Często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków , bajek i opowieści.

(mowa oczywiście o książce)

Ogłaszam więc temat tygodnia: Książka.

1. Na początek przekazuję kilka pomysłów na przybliżenie dzieciom etapów powstawania książki:

obejrzyjcie krótki film Jak powstaje książka?

lub przeczytajcie wiersz i obejrzyjcie obrazki

z załączników 1 2 3 4 5 6

„Jak powstaje książka?”

Na podstawie Magdaleny Tokarczyk

Dzisiaj się dowiemy jak książki powstają

i jaką drogę do nas przemierzają.

Gdy pisarz ma pomysł na książkę, to jest pracy początek.

W jego rękopisie wiele notatek się znajduje,

które później dokładnie na komputerze przepisuje.

Całymi godzinami, dniami, a czasem miesiącami

dzieło swe pisarz dopracowuje,

a gdy jest już gotowe wydawcy je prezentuje.

W wydawnictwie dużo pracy zatem mają,

bo książkę pisarza dokładnie przeglądają i sprawdzaj

Recenzent poprawki nanosi sprawnie,

a ilustratorzy obrazki do książki rysują ładnie.

Gdy książka jest już gotowa, pora na drukowanie.

W wielkiej drukarni maszyny rozpoczynają działanie

i tak tysiące książek powstanie.

Które do księgarni wydawcy rozsyłają

A czytelnicy kupują i do domu zabierają.

Po obejrzeniu filmu lub przeczytaniu wiersza odpowiedzcie na pytania:

• Kto wymyśla książki?
  • Skąd pisarz czerpie pomysły na napisanie książki? (odpowiedź tylko w filmie)
  • Co robi ilustrator?
  • Jak nazywa się miejsce w którym drukuje się książki?
  • Jakie są kolejne etapy powstawania książki?

2. Pi-sarz” – zabawa dydaktyczna – proponuję również aby dziecko podzieliło nazwy wszystkich obrazków z załączników 1, 2, 3, 4, 5, 6 na sylaby a następnie powiedziało ile sylab jest w każdym wyrazie. Dalej rodzic może poszczególne nazwy dzielić na głoski a dziecko wskazywać odpowiedni obrazek. Można również wydrukować i rozciąć napisy z załącznika 7 i poprosić dziecko aby dopasowało podpis do ilustracji lub nazwało litery, które zna (wszystko według możliwości).

3. Następnie można wykonać zadania z załącznika 8. Lub poprosić dziecko aby swoje książeczki przeliczyło, poukładało od największej do najmniejszej, powiedziało, którą książeczkę lubi najbardziej i dlaczego.

4. Zachęcam również aby z domowej biblioteczki wybrać różne rodzaje książek (bajki, słownik, powieść, encyklopedię itp.) a następnie wspólnie z dzieckiem wskazać między nimi podobieństwa
i różnice oraz wytłumaczyć co w danej książce można znaleźć, do czego ona służy. Warto także opowiedzieć co to jest i jak działa ebook(książka elektroniczna) i audiobook (książka do słuchania).

5. I ostatnia propozycja by w tym tygodniu zachęcić dziecko do wykonania własnej książeczki aby mogło poczuć się jak prawdziwy pisarz i ilustrator a w domu powstało małe wydawnictwo i drukarnia. Inspiracją może być następujący film https://www.youtube.com/watch?v=dF8_rEC0J5g

Pozdrawiam serdecznie
p. Monika