WITAM DZIECI I RODZICÓW
DZIŚ ZAPRASZAM NA WYCIECZKĘ PO WARSZAWIE

Pomoże nam w tym następujący film https://www.youtube.com/watch?v=4VepDrHH4bI

Drodzy Rodzice zachęcam do obejrzenia filmu razem z dzieckiem i uzupełnieniu doznań wizualnych o krótki komentarz na temat miejsc i obiektów w nim zawartych.

Można to zrobić za pomocą poniższego tekstu:

1. Na początku filmu naszym oczom ukazuje się Pałac Prezydencki; to tu mieszka i pracuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski; jest to największy pałac w Warszawie; na jego dachu stale powiewa biało – czerwona Flaga Polski.
2. Pomnik Adama Mickiewicza – to nasz wieszcz narodowy, napisał najważniejszy polski utwór literacki Pana Tadeusza; każdy Polak powinie go przeczytać.
3. Kościół akademicki św. Anny – ozdobiony jest najpiękniejszą w Warszawie fasadą (to ta część budowli, którą oglądamy od strony ulicy).
4. Plac Zamkowy – dziś miejsce spacerów, spotkań, występów artystycznych a w dawnych czasach miejsce handlu gęsto zabudowane kamienicami i budynkami gospodarczymi.
5. Zamek Królewski – dziś pełni funkcję reprezentacyjną i muzealną; dawna siedziba książąt mazowieckich, królów polskich i prezydenta Rzeczypospolitej.
6. Dorożka – dawniej jedyny środek transportu po Warszawie; dziś już niewiele dorożek powoli przeciska się wąskimi uliczkami Starego Miasta obwożąc po nim głównie turystów.
7. Rynek Starego Miasta – główny plac dawnej Warszawy, rynek był miejscem targów oraz sprawowania i wykonywania władzy, dawniej na rynku stał ratusz; dziś jest to miejsce odpoczynku w licznych kawiarniach i restauracjach; zimą środek rynku zamienia się w miejskie lodowisko. Syrenka stanęła na rynku w połowie XIX w – jest ona symbolem Warszawy.
8. Kamienica Pod Lwem – jedna z wielu kamienic Starego Miasta; dawniej domy w mieście nie miały konkretnych adresów, można było je odróżnić od siebie po pewnych szczegółach, którymi były ozdobione i tak mamy „Kamienicę pod orłami”, „Kamienicę pod okrętem”, „Kamienicę pod Lwem”.
9. Plac Marszałka Piłsudskiego – obszerny plac w centrum Warszawy; miejsce ważnych wydarzeń patriotycznych, religijnych i kulturalnych; obok znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z całodobową wartą honorową żołnierzy Wojska Polskiego, tu składają wieńce delegacje z całego świata przybywające do Warszawy.
10. Ogród Saski – miejsce spacerów i odpoczynku dla Warszawiaków; tu w cieniu licznych drzew i szumu fontanny już od ponad dwustu lat można odpocząć od zgiełku miasta.
11. Pałac Kultury i Nauki – wciąż jeszcze najwyższy budynek w Polsce, siedziba wielu instytucji – muzeów, kina, teatrów, biur i urzędów miejskich; na trzydziestym piętrze znajduje się taras widokowy z pięknym widokiem na miasto, pałac nie ma stałych mieszkańców oprócz jedenastu kotów, pary sokołów wędrownych oraz uli z pszczołami.
12. Nasze zwiedzanie kończymy w Parku Szczęśliwickim – jest to jeden z wielu parków na terenie Warszawy dających mieszkańcom odpoczynek i możliwość kontaktu z przyrodą oraz umożliwiających uprawianie sportu.

Następnie można wykonać zadania w Kartach Pracy str. 16 i 18.

Każdy przedszkolak dobrze wie, że w Warszawie znajduje się również piękne ZOO. Razem z Panem Miłoszem wybierzcie się na spacer wśród egzotycznych mieszkańców Stolicy

Piosenka o ZOO

Zapraszam również na naszą grupę facebookową

na zabawy matematyczne Budujemy Warszawę.

Dodatkiem doskonalącym kompetencje matematyczne

mogą być zadania w Kartach Pracy str. 20, 21, 22, 23.

 

Z SERDECZNYMI POZDROWIENIAMI p. Monika

Logowanie

Więcej o nas

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przyjęło duchowość maryjną, jako swój styl realizacji chrześcijaństwa.

W życiu Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego Maryja zawsze zajmowała szczególne miejsce.

Maryi poświęcił założone Zgromadzenie. Hasło: «Oto ja służebnica Pańska...» wyraźnie wskazuje na wyróżniającą Służebniczki wartość, jaką jest służba.

"Jako Służebniczki Najświętszej Maryi Panny uczymy się tak jak Ona przez kontemplację tajemnic Chrystusa i Jego życia, każdego dnia odpowiadać na wezwanie Boże do współpracy w dziele zbawienia, śpiesząc z posługą do ludzi...".

Służba to racja, dla której Zgromadzenie istnieje i przez którą kształtuje swoją duchowość, jest ona wyrazem osobiście zaakceptowanej i przeżywanej służby najpierw przez samego Założyciela, a następnie - konsekwentnie - wszystkich sióstr.

W służbie całe Zgromadzenie oraz każda poszczególna siostra dostrzega swą osobistą wartość. Właśnie ta wartość przyczyniła się do wykształtowania takiej formy życia społecznego, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Służebniczek.

Troszczymy się o przyszłość Twojego dziecka