Dzień dobry. Witam wszystkie dzieci i rodziców!

Dzisiaj porozmawiamy o... zgadnijcie!

Jest taka maleńka,

a tak dzielnie lata,

nawet dzieci wiedzą,

że jest piegowata.

biedronka

Policzcie, ile kropek ma biedronka - ta na obrazku?

Wiecie, że w naszym kraju występują biedronki z 2 i 7 kropkami?

Według was, jaka jest biedronka?

,, Posłuchajcie uważnie piosenki ,,Bal na łące” i spróbujcie śpiewać razem.

Bal na łące – sł. i muz. T. Wójcik

Kiedy świeci słoneczko
to na łące nad rzeczką
świerszcze stroją skrzypeczki
do wiosennej poleczki.

Dylu, dylu już grają
grube bąki śpiewają,
myszki tańczą poleczkę
sapią przy tym troszeczkę.

A trzy małe biedronki

nie chcą tańczyć tej polki
i czekają na walca,

aby tańczyć na palcach.

Powiedzcie:

• O jakich mieszkańcach łąki była mowa w piosence?
  • Jakie zwierzątka grają na łące?
  • Jakie zwierzątka nie chciały tańczyć polki?

Zachęcam, abyście nauczyli się słów tej skocznej piosenki, wówczas zaśpiewamy ją razem – kiedy wrócicie do przedszkola.

Potańczcie wesoło przy tej piosence.

Ćwiczenia oddechowe: Kropki biedronki

biedronka-kolorowanka

Kładziemy przed dzieckiem kontur biedronki i prosimy, aby za pomocą słomki przeniosło kropki (wycięte z papieru czarne kółeczka) na jej sylwetę. Po ćwiczeniu pokolorujcie biedronkę, dorysujcie jej nóżki i przyklejcie kropki.

Zapraszam do zabawy matematycznej: Ile kropek ma biedronka?

Proponuję, aby rodzic narysował czerwonym mazakiem kształt biedronki, a czarnym – kropki na jednej połowie. Dziecko dorysowuje tyle samo kropek po drugiej stronie i liczy wszystkie kropki.

A teraz krótki przerywnik – trzeba się trochę poruszać:

• pofruwajcie, jak biedronka – biegamy delikatnie na paluszkach z rękami zgiętymi w skrzydełka, dłonie na ramionach – poruszamy ,,skrzydełkami” w górę i w dół;
  • chodzimy na czworaka (dłonie i stopy na podłodze) – jak biedronka po liściu;
  • zgniatamy kulę z papieru gazetowego i naśladujemy żuki:
  • poruszając się na czworaka, popychamy głową kulę

Jeszcze jedna propozycja zabawy matematycznej, ale też plastyczno- technicznej : ,,Stonoga”.

Potrzebne będą kolorowe nakrętki od butelek lub klocki albo wycięte kółka oraz paski papieru lub patyczki (ok. 20 sztuk), które posłużą za nogi naszej stonogi i kostka do gry. Dzieci układają z dostępnych elementów stonogę (bez nóg).

stonoga -wzór

Dziecko rzuca kostką i układa po jednej stronie stonogi tyle nóg, ile oczek jest wyrzucone na kostce. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania. Dziecko układa po drugiej stronie stonogi tyle samo nóg. Zabawę powtarzamy kilka razy. Starszym dzieciom możemy zaproponować, aby sami ustaliły ile nóg będzie miała ich stonoga, aby ułożyły po obu stronach stonogi paski papieru (nogi) tak, by po jednej i drugiej stronie było tyle samo nóg. Następnie liczą, ile nóg jest po jednej stronie, ile po drugiej i ile jest wszystkich nóg.

Po matematycznych działaniach możecie z wykorzystaniem plasteliny skonstruować taką stonogę jak na powyższym obrazku.

Udanej zabawy!