Temat: Na placu budowy

Pewnie niektórzy z Was znają bajkę „Bob budowniczy”

Posłuchajcie bajki:

Bob budowniczy miał za zadanie wybudować dom. Słynął z tego, że był najlepszym budowniczym w mieście Warszawie. Dom miał być dla czteroosobowej rodziny – mamy, taty, Bartka i Basi. W domu było pięć pokoi – 1 pokój gościnny, pokoje dla mamy, taty, Bartka i Basi. Wybudowanie takiego domu wymagało dużo pracy. Wykorzystano wiele narzędzi i maszyn budowlanych. Na początku koparką, wyrównano teren i wykopano fundamenty. Następna na plac budowy wjechała betoniarka, która przygotowała zaprawę murarską, ale nie była to, taka zwykła zaprawa. Betoniarka miała trudne zadanie musiała połączyć w jedną masę żwir, piasek, cement i wodę, aby zalać fundamenty. Po wielkich trudach się udało. Teraz czas na cegły, do tej pracy był potrzebny dźwig. Podnosił cegły i przenosił je we właściwe miejsce, ciężka była to praca, ale dzięki niej murarze mogli wybudować ściany. Murarze potrzebowali kielni, którą nakładali i rozprowadzali zaprawę budowlaną w trakcie układania murów. Z dnia na dzień mury rosły do góry i przez tydzień wybudowano dom, a na koniec przykryto go dachem. Należało jeszcze uporządkować cały teren wokół domu. Do tej pracy potrzebny był spychacz, który wykonał tę pracę w oka mgnieniu. Cała rodzina była szczęśliwa i zadowolona, najbardziej Basia i Bartek, ponieważ mieli swoje wymarzone pokoje, a Bob budowniczy okazał się po raz kolejny świetnym budowlańcem.

- O kim było opowiadanie?

- Co robiła główna postać z bajki?

- Jaki zawód wykonywał Bob?

- Jakich narzędzi i jakiego sprzętu potrzebował Bob budowniczy do wybudowania domu?

 

- O zawodach i maszynach w filmikach:

https://www.youtube.com/watch?v=x9EI59OFP6E  

https://www.youtube.com/watch?v=j64HaWSNphM

 

- Podzielcie nazwy maszyn na sylaby

 

Dla chętnych filmik o bezpieczeństwie na budowie

https://www.youtube.com/watch?v=Ep4rJjVXc54    

Obejrzyjcie jak powstaje dom- od planu, aż po oddanie kluczy.

załącznik 1

 

I jeszcze historia powstania domu Basi i Bartka w obrazkach

załącznik 2

 

- Na koniec zabawa ruchowa. Możecie zaprosić do niej kogoś starszego.

https://www.youtube.com/watch?v=Bwi8nn9dB1g

 

- Bawcie się wesoło w budowniczych wykorzystując to co macie w domu- klocki, pudełka….

załącznik 3

Do jutra. Pozdrawiam Was serdecznie  s. Dorota

Logowanie

Więcej o nas

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przyjęło duchowość maryjną, jako swój styl realizacji chrześcijaństwa.

W życiu Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego Maryja zawsze zajmowała szczególne miejsce.

Maryi poświęcił założone Zgromadzenie. Hasło: «Oto ja służebnica Pańska...» wyraźnie wskazuje na wyróżniającą Służebniczki wartość, jaką jest służba.

"Jako Służebniczki Najświętszej Maryi Panny uczymy się tak jak Ona przez kontemplację tajemnic Chrystusa i Jego życia, każdego dnia odpowiadać na wezwanie Boże do współpracy w dziele zbawienia, śpiesząc z posługą do ludzi...".

Służba to racja, dla której Zgromadzenie istnieje i przez którą kształtuje swoją duchowość, jest ona wyrazem osobiście zaakceptowanej i przeżywanej służby najpierw przez samego Założyciela, a następnie - konsekwentnie - wszystkich sióstr.

W służbie całe Zgromadzenie oraz każda poszczególna siostra dostrzega swą osobistą wartość. Właśnie ta wartość przyczyniła się do wykształtowania takiej formy życia społecznego, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Służebniczek.

Troszczymy się o przyszłość Twojego dziecka