Szczęść Boże- szczególnie gorąco witam wszystkie dzieci

Dzisiejszy temat to: Nasi dzielni strażacy

4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. To okazja, by pomodlić się za wszystkich strażaków przez wstawiennictwo ich patrona św. Floriana i podziękować za ich poświęcenie i ważną służbę.

św. Florian

- Oto propozycje, tym razem muzyczne, które pomogą dzieciom zapoznać się z pracą strażaka.

https://www.youtube.com/watch?v=jXF3Wba--Uo- strażacy bohaterzy

https://www.youtube.com/watch?v=DEscYD5fCGM- strażak Tomek

- Czy wiecie co jest potrzebne strażakowi do pracy?

Obejrzyjcie uważnie atrybuty i zapamiętajcie ich nazwy.

załącznik 1

Jeśli dzieci mają w domu atrybuty dla strażaka, to świetna okazja, by wykorzystać je w zabawach.

- A teraz trochę matematyki. Potrzebne będą patyczki     (mogą być patyczki od lodów, wykałaczki, patyczki do liczenia lub po prostu pocięte paski.) Wyrzucamy kostką do gry i układamy z takiej ilości patyczków ile oczek wypadło drabinę. Wykonujemy kilka rzutów.

- Zabawa: Rozwijamy i zwijamy węże strażackie - dziecko otrzymuje pasek bibuły, stara się zwinąć go w rulon, a następnie, trzymając koniec paska, wyrzucić do przodu i rozwinąć.

- Kolejna propozycja posłuży do poćwiczenia kategoryzacji i przeciwieństw. Czerwoną pętlą zaznaczamy rzeczy ciepłe, a niebieską zimne. Jak nie drukujemy kart – dzieci mogą wskazać rozwiązanie na monitorze.

załącznik 2

- A teraz coś do poruszania się:

Zachęcam do zabawy w klasyczną zabawę "Ciepło zimno". Dziecko opuszcza pokój a rodzic chowa wybrany przedmiot, może to być coś związanego ze strażakami, jakiś obrazek, rzecz itd. Gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zapraszamy dziecko do pokoju. Podpowiadamy szukającemu mówiąc „ciepło”, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a "zimno", gdy się od niego oddala. Jeśli szukający jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczymy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił krzyczymy „lodowato”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony możemy zamienić się rolami.

- Oto kilka zdań, niedokończonych. Spróbujcie dokończyć tak, żeby pasowało.

Gdy do ugaszenia ognia ktoś wzywa wnet... przybywa.

(straż pożarna)

Pięknym czerwonym wozem mkną do pracy dzielni...

(strażacy)

Strażaków to ważna robota, nawet gdy z drzewa ściągnąć trzeba... (kota)

Pamiętaj, by być z ogniem zawsze ostrożnym,

bo często bywa niezwykle... (groźny)

By być przyjacielem strażaka odważnego,

nigdy się nie baw..., mój kolego. (ogniem)

Na koniec kilka kolorowanek: załącznik 3, załącznik 4, załącznik 5

To już wszystko na dziś do jutra, będzie ciąg dalszy o strażakach.