Dzień dobry. Witam serdecznie wszystkie dzieci i rodziców.

Dzisiaj zabieram wszystkich na spacer po Warszawie – naszej stolicy.

Bardzo żałuję, że spacer będzie w formie wirtualnej. Gdybyśmy mogli spotykać się w warunkach przedszkolnych, to zapewne w tym czasie wybralibyśmy się na prawdziwą wycieczkę np. na Starówkę.

Zachęcam rodziców, aby towarzyszyli swoim dzieciom jako przewodnicy.

Obejrzyjcie filmik:

Warszawa jest stolicą Polski. Tutaj znajduje się Pałac Prezydencki, w którym urzęduje Prezydent naszego państwa. Turyści bardzo chętnie zwiedzają Stare Miasto, zwane Starówką, gdzie znajduje się Zamek Królewski oraz pomnik Króla Zygmunta III Wazy. Na Rynku Starówki można podziwiać piękne kamieniczki i pomnik syrenki warszawskiej. W parku Łazienkowskim znajduje się letni pałac królewski oraz pomnik kompozytora Fryderyka Chopina. Na uwagę zasługuje znany wszystkim Pałac Kultury i Nauki.

Rozpoznajecie te miejsca? Spróbujcie je nazwać.

Grób Nieznanego żołnierza Kamienice S. M

Pałąc K i N Pomnik F Ch Pomnik Syrenki Pomnik S na Starówce

Pałąc Prezydencki Kolumna Zygmunta Zamek K

Zamek Królewski

Kolumna Króla Zygmunta III Wazy

Pomnik Syrenki na Starówce

Kamieniczki – Stare Miasto

Pałac Prezydencki

Pomnik Syrenki nad Wisłą

Grób Nieznanego Żołnierza

Pałac Kultury i Nauki

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach

A teraz połóżcie się wygodnie na dywanie, zamknijcie oczy i posłuchajcie utworu Fryderyka Chopina – naszego wielkiego kompozytora: Mazurek As-dur.

- Opowiedzcie rodzicom, z czym kojarzy się wam ten utwór.

- Słuchając utworu jeszcze raz, spróbujcie w dowolny sposób pokazać ruchem to, o czym według was opowiada muzyka.

Jeszcze trochę pobawimy się ruchowo: zabawa – ilustrowanie czynności ruchem (każdą czynność powtórzcie 3 razy).

- jedziemy rowerem – w leżeniu na plecach nogami wykonujemy rowerek

- płyniemy łódką – w siadzie skrzyżnym pochylamy rytmicznie tułów i wiosłujemy rękami

- pływanie w jeziorze lub na basenie – w leżeniu na brzuchu, zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion

- koci grzbiet – w pozycji klęku podpartego wypychamy plecy do góry i przechodzimy do pozycji na czworaka ( stopy i dłonie oparte na podłodze, plecy wysoko)

- kotek śpi – w pozycji siad klęczny, zwijamy się w kłębuszek (czoło dotyka kolan)

Pora na pracę plastyczną. Dzisiaj proponuję wykonać syrenkę warszawską. Będzie potrzebny szablon syrenki, który zamieściłam poniżej: jeden dla 3-latków, drugi dla 4-latków z możliwością poprowadzenia linii po śladzie. Ogon syrenki można wykleić kawałeczkami pozłotka, folii aluminiowej lub jeśli nie mamy to kawałeczkami kolorowego papieru. Chodzi o to, by dzieci samodzielnie porwały folię lub papier na małe kawałki (to świetne ćwiczenie dla małych paluszków i dłoni)– po wcześniejszym pokazaniu tej czynności przez dorosłego. Ciało syrenki kolorujemy kredką, a włosy wyklejamy z paseczków krepiny bądź włóczki. Tarczę i miecz można wykleić plasteliną rozciągając ją palcem.

szablon dla 3 latków

szablon dla 4 latków

Oto propozycje wykonania - w zależności od możliwości i dostępności potrzebnych materiałów:

praca plastyczna wzór

Przypominam o nauce i utrwalaniu wczorajszej piosenki: Piosenka o Polsce.

Miłej zabawy!