Dzień dobry. Witam serdecznie wszystkie dzieci i rodziców.

Dzisiaj zabieram wszystkich na spacer po Warszawie – naszej stolicy.

Bardzo żałuję, że spacer będzie w formie wirtualnej. Gdybyśmy mogli spotykać się w warunkach przedszkolnych, to zapewne w tym czasie wybralibyśmy się na prawdziwą wycieczkę np. na Starówkę.

Zachęcam rodziców, aby towarzyszyli swoim dzieciom jako przewodnicy.

Obejrzyjcie filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=4VepDrHH4bI

 

Warszawa jest stolicą Polski. Tutaj znajduje się Pałac Prezydencki, w którym urzęduje Prezydent naszego państwa. Turyści bardzo chętnie zwiedzają Stare Miasto, zwane Starówką, gdzie znajduje się Zamek Królewski oraz pomnik Króla Zygmunta III Wazy. Na Rynku Starówki można podziwiać piękne kamieniczki i pomnik syrenki warszawskiej. W parku Łazienkowskim znajduje się letni pałac królewski oraz pomnik kompozytora Fryderyka Chopina. Na uwagę zasługuje znany wszystkim Pałac Kultury i Nauki.

Rozpoznajecie te miejsca? Spróbujcie je nazwać.

 Grób Nieznanego żołnierza Kamienice S. M

Pałąc K i N Pomnik F Ch Pomnik Syrenki Pomnik S na Starówce

Pałąc Prezydencki Kolumna Zygmunta Zamek K

Zamek Królewski

Kolumna Króla Zygmunta III Wazy

Pomnik Syrenki na Starówce

Kamieniczki – Stare Miasto

Pałac Prezydencki

Pomnik Syrenki nad Wisłą

Grób Nieznanego Żołnierza

Pałac Kultury i Nauki

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach

 

A teraz połóżcie się wygodnie na dywanie, zamknijcie oczy i posłuchajcie utworu Fryderyka Chopina – naszego wielkiego kompozytora: Mazurek As-dur.

https://www.youtube.com/watch?v=ov9nz9qqQvk

 

- Opowiedzcie rodzicom, z czym kojarzy się wam ten utwór.

- Słuchając utworu jeszcze raz, spróbujcie w dowolny sposób pokazać ruchem to, o czym według was opowiada muzyka.

 

Jeszcze trochę pobawimy się ruchowo: zabawa – ilustrowanie czynności ruchem (każdą czynność powtórzcie 3 razy).

- jedziemy rowerem – w leżeniu na plecach nogami wykonujemy rowerek

- płyniemy łódką – w siadzie skrzyżnym pochylamy rytmicznie tułów i wiosłujemy rękami

- pływanie w jeziorze lub na basenie – w leżeniu na brzuchu, zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion

- koci grzbiet – w pozycji klęku podpartego wypychamy plecy do góry i przechodzimy do pozycji na czworaka ( stopy i dłonie oparte na podłodze, plecy wysoko)

- kotek śpi – w pozycji siad klęczny, zwijamy się w kłębuszek (czoło dotyka kolan)

Pora na pracę plastyczną. Dzisiaj proponuję wykonać syrenkę warszawską. Będzie potrzebny szablon syrenki, który zamieściłam poniżej: jeden dla 3-latków, drugi dla 4-latków z możliwością poprowadzenia linii po śladzie. Ogon syrenki można wykleić kawałeczkami pozłotka, folii aluminiowej lub jeśli nie mamy to kawałeczkami kolorowego papieru. Chodzi o to, by dzieci samodzielnie porwały folię lub papier na małe kawałki (to świetne ćwiczenie dla małych paluszków i dłoni)– po wcześniejszym pokazaniu tej czynności przez dorosłego. Ciało syrenki kolorujemy kredką, a włosy wyklejamy z paseczków krepiny bądź włóczki. Tarczę i miecz można wykleić plasteliną rozciągając ją palcem.

szablon dla 3 latków 

szablon dla 4 latków

 

Oto propozycje wykonania - w zależności od możliwości i dostępności potrzebnych materiałów:

http://praceplastyczne.pl/symbole-narodowe/6-syrenka-warszawska

 

praca plastyczna wzór

 

Przypominam o nauce i utrwalaniu wczorajszej piosenki: Piosenka o Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=QhAH_UcodPg

Miłej zabawy!

Logowanie

Więcej o nas

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przyjęło duchowość maryjną, jako swój styl realizacji chrześcijaństwa.

W życiu Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego Maryja zawsze zajmowała szczególne miejsce.

Maryi poświęcił założone Zgromadzenie. Hasło: «Oto ja służebnica Pańska...» wyraźnie wskazuje na wyróżniającą Służebniczki wartość, jaką jest służba.

"Jako Służebniczki Najświętszej Maryi Panny uczymy się tak jak Ona przez kontemplację tajemnic Chrystusa i Jego życia, każdego dnia odpowiadać na wezwanie Boże do współpracy w dziele zbawienia, śpiesząc z posługą do ludzi...".

Służba to racja, dla której Zgromadzenie istnieje i przez którą kształtuje swoją duchowość, jest ona wyrazem osobiście zaakceptowanej i przeżywanej służby najpierw przez samego Założyciela, a następnie - konsekwentnie - wszystkich sióstr.

W służbie całe Zgromadzenie oraz każda poszczególna siostra dostrzega swą osobistą wartość. Właśnie ta wartość przyczyniła się do wykształtowania takiej formy życia społecznego, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Służebniczek.

Troszczymy się o przyszłość Twojego dziecka