Dzień dobry. Witam wszystkich serdecznie!

Temat tygodnia: Moja ojczyzna.

Dzisiaj proponuję spacer po najbliższej okolicy.

Na początek ćwiczenia logopedyczne

usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Poproszę, aby dziecko ćwiczyło patrząc w lusterko,

a rodzic zademonstrował prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

- W mieście stoi sygnalizator świetlny – gdy świeci zielone światło:

dzieci unoszą język do góry,

gdy świeci czerwone światło –

język umieszczają za dolnymi zębami.

• Samochody –
  • dzieci naśladują jazdę samochodem:czubek języka przesuwają po podniebieniu od zębów w stronę gardła, kilkakrotnie powtarzając ten ruch.
  • Wieżowiec – w wieżowcu winda kursuje raz w górę, raz w dół. Dzieci wykonują ruch językiem, unosząc go raz w stronę nosa, a raz w stronę brody.
  • Przedszkolaki – w przedszkolu pani wita się rano z dziećmi. Dzieci dotykają czubkiem języka do każdego zęba na górze i każdego zęba na dole.
  • Konik – dzieci naśladują stukot kopyt konia: odbijają język od podniebienia, jednocześnie rozciągając, a następnie ściągają wargi w dziobek.
  • Krowa – dzieci naśladują ruch żucia, pokazując, jak krowa na łące je trawę.
  • Traktor jeździ w koło po polu – dzieci unoszą czubek języka na górną wargę i wykonują koliste ruchy po górnej i po dolnej wardze.

Niedawno poznawaliśmy wieś, a teraz przyjrzymy się jak wygląda miasto.

Drodzy Rodzice to dobra okazja, aby porozmawiać z dziećmi na temat ich miejsca zamieszkania, przypomnienia adresu, nazwy ulicy przy której mieszkacie. Czy jest to dom czy blok? Jeśli blok, to ile jest w nim pięter? Co znajduje się w bliskim otoczeniu tego miejsca? Czy są jakieś sklepy? Czy jest chodnik, parking, plac zabaw?

Drogie dzieci – przygotowałam dla was zagadki obrazkowe.

Ciekawa jestem, czy rozpoznajecie te miejsca?

obraz 1 obraz 2obraz 3 obraz 4 obraz 5 obraz 6 obraz 7 obraz 8 obraz 9

Posłuchajcie wiersza B. Szelągowskiej

,,Moja miejscowość”.

Ile bloków stoi w mieście!

Jedne duże, inne małe.

Ten jest żółty, tamten szary,

a te obok – całkiem białe.

Mkną ulicą samochody;

wszędzie pełno zakamarków.

By odpocząć od hałasu,

zawsze można iść do parku.

w pięknym domu mieszkam ja!

Na wsi domów jest niewiele;

spokój zwykle tam panuje.

Za dnia słychać śpiew skowronka,

nocą sowa pohukuje.

Czasem piesek przerwie ciszę,

kiedy biega po ogrodzie.

Kogut pieje, krowa muczy,

kaczka kwacze gdzieś na wodzie.

w pięknym domu mieszkam ja!

Czy to miasto, czy też wioska,

wielkie bloki, małe domy,

najważniejsze, by prócz domu

mieć rodzinę i znajomych!

w pięknym domu mieszkam ja!

Zachęcam dzieci, aby powtórzyły za dorosłym fragment tekstu:

Da, do, du, da, do, da, w pięknym domu mieszkam ja!

Opowiedzcie: czym różnią się domy na wsi i w mieście?

Co jest najważniejsze oprócz domu?

W mieście jest dużo wysokich budynków, sklepów. Są również ważne urzędy, szkoły, przedszkola i szpitale. Na szerokich ulicach panuje duży ruch: jeździ mnóstwo samochodów i autobusów, a po torach poruszają się tramwaje.

Proponuję, aby każde z Was drogie dzieci narysowało swój dom – blok oraz to, co znajduje się w jego otoczeniu. Pokolorujcie pracę pięknie kredkami, żeby jak najbardziej przypominała wasze miejsce zamieszkania.

Zachęcam również do zabaw konstrukcyjnychwybudujcie proszę z klocków takich jakie macie w domu, budowle przypominające te, które znajdują się w waszej najbliższej okolicy.

Wspaniałej zabawy!

Drodzy Rodzice – zachęcam, w miarę możliwości, aby znaleźć chwilkę na takie wspólne budowanie, można przy tej okazji rozwijać kompetencje matematyczne dzieci: przeliczać piętra budowli, porównywać wysokość – utrwalać pojęcia wyższy, niższy taki sam. Dzieci uczą się przez zabawę.

Dla tych, którzy mają możliwość dostępu proponuję wykonanie kart pracy z naszego pakietu:

4-latki – KP cz.2, nr 38 i 39

3- latki – KP cz. 2, nr 14

Na koniec - dawka ruchu przy muzyce.

Miłej zabawy!