STYMULACJA PRZEDSIONKOWA - zabawy

 

Huśtanie i kołysanie

 

Dziecko leży na brzuchu na średniej wielkości piłce. Kołyszemy je i huśtamy w tył i do przodu. Jest to świetna stymulacja układu przedsionkowego. Dziecko siada na piłce i podskakuje – to również rozwijająca zabawa.

  • Wykonując te ćwiczenia przy rymowankach, wzbogacamy je o ćwiczenie pamięci i rytmu.
  • Kiedy dziecko udaje, że jest jakimś zwierzątkiem , na przykład żabką, wspaniale trenuje wizualizację. Pokaż wcześniej dziecku żabę, choćby na obrazku.
  • Żabie skoki bardzo dobrze rozwijają napięcie mięśniowe.
  • Sprawdź, czy dziecko ugina kolana, kiedy podskakuje. Dla tych dzieci, które jeszcze nie umieją skakać z odrywaniem nóg od ziemi, zabawa w żabkę to świetny wstęp do skakania, który jednocześnie mocno stymuluje układ przedsionkowy. 

A . Żabka w pudełku
Dziecko naśladuje żabę z wierszyka:
Na dnie pudełka żabka się skryła.
Gdy je otwarto - hop! Wyskoczyła!

B. Żabie skoki
W czasie recytowania wierszyka dziecko kuca i kładzie ręce płasko na podłodze pomiędzy swoimi nogami. Na koniec wyskakuje wysoko w górę, tak jak żaba.
Raz żabka z jeziorka skoczyła
Wprost w deszczu strugi na dworze
Lecz katar to rzecz jej niemiła,
Więc- hop!- i znów jest w jeziorze.

Kołysanie i toczenie się

Ćwiczenia stymulujące układ przedsionkowy powinny trwać 2 minuty. Potem należy wykonać jakieś ćwiczenie statyczne, ponieważ zakończenia nerwowe męczą się po dwóch minutach i nie podlegają stymulacji. Jest to podobne do łaskotania dłoni - na początku jest to zabawne, ale po chwili przestaje być miłym uczuciem. Opisane poniżej ćwiczenia wykonuje się na czymś miękkim materac lub na karimacie.

Toczenie się i kołysanie zapewnia silną stymulację, ponieważ płyn w uchu wewnętrznym przemieszcza się po zakończeniach nerwowych, które wysyłają informację do mózgu o tym co się dzieje, aby mięśnie gałek ocznych mogły odpowiednio zareagować.

Toczenie się w kocu

Zawiń dziecko w koc, tak aby jego głowa wystawała na zewnątrz. Pociągnij za jeden koniec i odwiń dziecko. Przetoczy się ono, gdy będziesz poruszać kocem. Powinno trzymać ciało wyprostowane. Następnie wykonajcie to ćwiczenie ponownie, ale tym razem niech dziecko trzyma nad głową piłkę.

Przewroty w przód  

Naucz dziecko robić fikołki w sposób dla niego bezpieczny. Aby nie uszkodzić sobie szyi, należy wykonywać je w następujący sposób: 
Przykucnąć i oprzeć ręce z przodu. Unieść pośladki do góry i schować głowę, przyciągając ją do klatki piersiowej. Przewrócić się do przodu. Poproś dziecko, by zrobiło na materacu pięć fikołków.

Huśtanie i kręcenie się

  • Problemy z ćwiczeniami stymulującymi układ przedsionkowy są często spowodowane infekcjami ucha.
  • Obserwuj oczy dziecka, gdy obraca się ono wokół własnej osi. Jeżeli układ przedsionkowy nie daje sobie rady, to oczy dziecka nie będą się poruszać do przodu i do tyłu. Badania naukowe dowodzą, że brak tzw. oczopląsu porotacyjnego jest typowy dla dzieci nadmiernie aktywnych.
  • Obroty muszą być powolne i odbywać się pod kontrolą, aby odpowiednio stymulować połączenia nerwowe w mózgu. Gwałtowne obroty to duża przyjemność dla dziecka i można na to pozwolić dla zabawy.
  • Pamiętaj, że po dwóch minutach zakończenia nerwowe męczą się, więc aby uzyskać maksymalną stymulację, nie pozwól dziecku kręcić się zbyt długo.

Skakanie z pudełka

Postaw dziecko na niewielkim pudełku. Kolana lekko ugięte. Ręce ugięte, łokcie do tyłu. Kiedy dziecko skoczy do obręczy, ręce przesuną się w przód.

Przechodzenie i przeskakiwanie przez skakankę

Poproś dziecko, aby przechodziło lub przeskakiwało przez skakankę nisko zwieszoną pomiędzy dwoma krzesłami. Zacznij od skakanki położonej na ziemi. Potem stopniowo ją podnoś aż do 5 cm nad podłogą.

Miłej zabawy

Małgorzata Domagała - psycholog

Logowanie

Więcej o nas

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przyjęło duchowość maryjną, jako swój styl realizacji chrześcijaństwa.

W życiu Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego Maryja zawsze zajmowała szczególne miejsce.

Maryi poświęcił założone Zgromadzenie. Hasło: «Oto ja służebnica Pańska...» wyraźnie wskazuje na wyróżniającą Służebniczki wartość, jaką jest służba.

"Jako Służebniczki Najświętszej Maryi Panny uczymy się tak jak Ona przez kontemplację tajemnic Chrystusa i Jego życia, każdego dnia odpowiadać na wezwanie Boże do współpracy w dziele zbawienia, śpiesząc z posługą do ludzi...".

Służba to racja, dla której Zgromadzenie istnieje i przez którą kształtuje swoją duchowość, jest ona wyrazem osobiście zaakceptowanej i przeżywanej służby najpierw przez samego Założyciela, a następnie - konsekwentnie - wszystkich sióstr.

W służbie całe Zgromadzenie oraz każda poszczególna siostra dostrzega swą osobistą wartość. Właśnie ta wartość przyczyniła się do wykształtowania takiej formy życia społecznego, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Służebniczek.

Troszczymy się o przyszłość Twojego dziecka