Dzień dobry. Witam Was!

Zaczynamy już czas.

Na początek prośba do rodziców:

Zachęcam do wspólnego z dzieckiem - przygotowania posiłku: śniadania, podwieczorku czy kolacji. Proponuję, aby dzieci - w miarę możliwości, samodzielnie przygotowały kanapki (skomponowały z różnych produktów), a może pyszny twarożek ze szczypiorkiem czy rzeżuchą.

Drogie dzieci – pamiętacie, co trzeba zrobić zanim siądziemy do stołu?

Myjemy porządnie ręce! – pokażcie rodzicom jacy jesteście samodzielni i przygotujcie pyszne i piękne kanapki.

Nasze starsze przedszkolaki zachęcam – nakryjcie do stołu (postawcie talerze, kubki, rozłóżcie sztućce – prawda, jacy jesteście samodzielni?

Obejrzyjcie i popróbujcie (w obecności rodziców, może nie wszyscy, wszystko mogą jeść) produkty np. mleko, masło, śmietana, ser biały, ser żółty, jogurt, jajko. Co wam najbardziej smakowało? Proszę, aby dzieci nazwały te produkty i opisały ten, który im najbardziej smakował.

Czy wiecie jak powstały te produkty?

Masło, śmietana, sery, jogurty - to wszystko powstaje z mleka.

Obejrzyjcie filmik:

Teraz już wiecie, skąd się bierze mleko.

Opowiedzcie rodzicom, dlaczego należy pić mleko i jeść produkty mleczne.

Rozwiążcie zagadkę, a dowiecie się skąd mamy jajka:

Chodzi po podwórku,
o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie,
pyszne jajka znosi.

Pewnie już wiecie - jajka znoszą kury.

A teraz pobawimy się matematycznie.

Proszę o przygotowanie 4 kartek z narysowanymi pętlami oraz 10 kulek z plasteliny lub wyciętych kółek w różnych kolorach: np. 1 czerwone, 2 żółte, 3 niebieskie, 4 brązowe.

- Posegregujcie kulki według koloru i ułóżcie je na osobnych kartkach w pętlach.

- Policzcie, ile jest kulek w każdej pętli?

- Policzcie, ile jest kulek żółtych? Ile jest kulek czerwonych? Ile jest kulek niebieskich? Ile jest kulek brązowych?

- Porównajcie, których kulek jest więcej, których mniej.

A teraz zadanie dla 4- latków i chętnych 3- latków:

- Ułóżcie kulki w szeregu (jedna obok drugiej) od najmniejszej liczby danego kolory do największej liczby danego koloru.

- Policzcie kulki od lewej do prawej strony. Ile ich jest?

- Policzcie kulki od prawej do lewej strony. Ile ich jest?

- Czy wynik liczenia zmienił się?

Zauważyliście? Kulek jest tyle samo niezależnie od sposobu liczenia.

A teraz zapraszam na gimnastykę – wszystkim się bardzo przyda!!!

Miłej zabawy!

Po takiej gimnastyce zachęcam do odpoczynku przy działaniach plastycznych.

A oto dwie propozycje:

Kura z kurczętami- kura

Malujemy dłoń farbą -można brązową lub różnymi kolorami, jeśli chcemy mieć kolorową kurę – i odciskamy dłoń na kartce. Duży palec – kciuk – malujemy żółtą farbą i odciskamy kilka razy obok kury. Zostawiamy do wyschnięcia. Na koniec dorysowujemy kredkami oczy, dzioby, nogi i to co sami wymyślicie -może trawę, ziarenka, drzewo, słońce a może kurnik.

Krowa - krowa

Proponuję dorysować kredkami tło – to co wymyślicie. Może krowa będzie pasła się na łące? Na pewno macie wiele pomysłów.

Wesołej zabawy!!!