WIELKI CZWARTEK- DZIEŃ MIŁOŚCI

Szczęść Bożę

Kilka słów wprowadzenia. Wielkanoc to najważniejsze święta w roku. Święta niosące radość i nadzieję, że JEZUS ŻYJE, że zwyciężył śmierć. Zachęcam do przygotowania dzieci do tych świąt również od strony religijnej.

Wielki czwartek-

W świąteczny dzień Jezus zaprosił swoich dwunastu przyjaciół na ucztę. Na początku uczty wziął naczynie z wodą i ręcznik, aby umyć wszystkim nogi. Klękał przed każdym z przyjaciół i obmywał im stopy. Był to gest oznaczający miłość i pokorę wobec innych. Kiedy wszyscy zasiedli za stołem, Jezus rzekł do nich:

– Chciałbym dać wam dobrą radę: pamiętajcie, że najważniejszą sprawą w życiu jest kochać dobrego Boga i być dobrym dla innych.

Następnie poprosił ich:

– Jestem waszym przyjacielem i chcę, żebyście byli tak dla siebie dobrzy, jak ja jestem dobry dla was. Kto chce być moim przyjacielem, ten powinien być dobry dla innych. Później wszyscy zasiedli do uroczystej kolacji.

W czasie wieczerzy Jezus uczynił jeszcze jedną- bardzo ważną rzecz: połamał chleb i dawał go swoim przyjaciołom, mówiąc: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!” (Łk. 22,19). Potem wziął kielich z winem i powiedział: „Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana” (Łk. 22,20).

To były ważne słowa. Jezus podczas tej uczty sprawował pierwszy raz Mszę Świętą. Jezus polecił, aby powtarzać to, co On zrobił – na Jego pamiątkę. Dziś te czynności powtarzają księża. Podczas Mszy Świętej błogosławią i rozdają ludziom chleb, ale inny niż ten, który jemy w domu. Ten chleb jest wyjątkowy. W tym chlebie mieszka Jezus, chociaż my Go nie widzimy.

Ostatnia Wieczerza -obraz

- Tak jak Apostołowie jesteśmy przyjaciółmi Boga, a Jezus chce byśmy tak postępowali, jak On nas tego nauczył. Wiesz jak?

Wieczerza w wieczerniku była pożegnaniem Jezusa z tymi , których kochał- zostawił im coś bardzo cennego- SIEBIE- pod postacią chleba i wina. Wy też jak będziecie w szkole przyjmiecie Go do swego serca.

A teraz połóżcie rękę na sercu i zaproście Go do swego serca- jak w przedszkolu. Przyjdź Panie Jezu i pozostań z nami na zawsze. Amen

Po Wielkim Czwartku- Wielki Piątek. Wielki bo w tym dniu Jezus umarł za nas na krzyżu- On bardzo nas kocha , a swoją śmiercią zmazał nasz grzech i otworzył NIEBO.

Pamiętacie piosenkę:

Rysuję krzyż z kropelką krwi i jedną dużą łzą

Za krzyżem drzwi do nieba drzwi,

dla mnie otwarte są.

Za ten krzyż i twoje łzy, za serdeczne krople krwi

- Jezu dziękuję Ci.

Jeśli macie w domu krzyż- ucałujcie GO, lub pokłońcie się krzyżowi- to na podziękowanie.

obrazek - pod krzyżem

Z jajeczka się urodziło( małe kółeczko)

Główkę, najpierw wychyliło ( do niego troszkę większe jajeczko)

Na dwie nóżki wyskoczyło (dwie kreseczki jako nóżki)

Czarne oczka otworzyło ( oczko na główce)

dziobek mały rozchyliło (dziobek – mały trójkącik)

że jest głodne zakwiliło. ( jeszcze jedną kreseczkę, żeby dziobek był otwarty

można rysować z piosenką- https://www.youtube.com/watch?v=sMY7O3URwy4

• Pobawmy się matematycznie

Kurczaczki i jajka

Kładziemy przed dzieckiem 7 kurczaczków i 7 jajeczek w dwóch zbiorach. Pytamy- czy każdy kurczak będzie miał swoje jajko? Sprawdź- ustaw w pary : kurczak z jajeczkiem.

Następna zabawa- zostawiamy dwa kurczaki i na przykład 8 jajeczek- rozdziel, aby każdy kurczak dostał po tyle samo jajeczek.